Ana içeriğe atla

Base64 Nedir

ASCII karakterlerini kullanan ortamlarda iletilmesine ve saklanmasına olanak tanıyan bir kodlama şemasıdır.

Base64 Encode / Decode

Base64, ikili verileri bir ASCII dize biçiminde bir radix-64 gösterimine çevirerek temsil eden benzer bir metin-metin dönüşümü düzenleri grubudur. Base64 terimi, belirli bir MIME içerik aktarım kodlamasından kaynaklanmaktadır.

Bir base64 kodlamasının uzunluğu daimi olarak 4' ün katları şeklindedir, uzunluğu 4' ün katı olmayan hiçbir metin geçerli bir base64 metin değildir. base64 kodlaması bitmiş bir verinin uzunluğu 4'ün katı değilse, gerektiği kadar '=' karakteri çıktının sonuna eklenir, örneğin uzunluğu 10 olan bir çıktının sonuna '==' eklenmelidir.

Taban için 64 yer-değerini temsil etmek için seçilen 64 karakter kümesi, uygulamalar arasında değişir. Genel strateji, hem çoğu kodlamayla ortak olan bir alt kümeye hem de yazdırılabilir 64 karakter seçmektir.

Bu kombinasyon, verilerin, geleneksel olarak 8-bitlik temizliğe sahip olmayan e-posta gibi bilgi sistemleri aracılığıyla değiştirilmesi ihtimalini ortadan kaldırır. Örneğin, MIME'ın Base64 uygulaması, ilk 62 değer için A-Z, a-z ve 0-9 kullanır.

Diğer varyasyonlar bu mülkiyetini paylaşır, ancak son iki değer için seçilen sembollerden farklıdır; Bir örnek UTF-7'dir.

Bu tür kodlamanın en erken örnekleri, aynı işletim sistemini çalıştıran sistemler arasında çevirmeli iletişim için oluşturuldu - UNIX için uuencode, daha sonra Macintosh için uyarlanmış TRS-80 için BinHex - ve bu nedenle karakterlerin ne olduğu hakkında daha fazla varsayım yapabilir.

 Kullanımı güvenli. Örneğin, uencode büyük harf, rakam ve birçok noktalama işaretini kullanır, ancak küçük harf kullanmaz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Base64 Decode / Encode

Hızlıca String türündeki verinizi Base64  yada Base64  türündeki verinizi String veriye çevirme işlemlerinizi yapabilirsiniz, aynı zamanda Replace Özelliğini kullanarak şifrelenmiş değerleri düzelterek çevirebilirsiniz.Çevirme işlemlerini art arda yapabilirsiniz. Örnek: Bir veriyi üst üste defalarca Base64 veriye çevirebileceğiniz gibi, Base64 bir değeri defalarca geriye doğruda çevirebilirsiniz. Str To Base64 Base64 To Str Clear Not: Bu sayfada yapacağınız çeviriler %100 güvenlidir. Ağınız dinleniyor olsa dahi verileriniz başkaları tarafından görüntülenemez.Çünkü çeviri işlemini yapan sizin bilgisayarınızdır(Bu site yada dış bir bağlantı değil).

Str To Hex Converter (Hex To String)

Hızlıca String türündeki verinizi Hexadecimal yada Hexadecimal türündeki verinizi String veriye çevirme işlemlerinizi yapabilirsiniz, aynı zamanda Replace Özelliğini kullanarak şifrelenmiş değerleri düzelterek çevirebilirsiniz.Çevirme işlemlerini art arda yapabilirsiniz. Örnek: Bir veriyi üst üste defalarca hexadacimal veriye çevirebileceğiniz gibi, hexadacimal bir değeri defalarca geriye doğruda çevirebilirsiniz. Str To Hex Hex To Str Temizle Not: Bu sayfada yapacağınız çeviriler %100 güvenlidir. Ağınız dinleniyor olsa dahi verileriniz başkaları tarafından görüntülenemez.Çünkü çeviri işlemini yapan sizin bilgisayarınızdır(Bu site yada dış bir bağlantı değil).